Z przekazów historycznych wiemy, że Pobierowo powstało na miejscu starej osady Słowian pomorskich z XI - XII wieku i że w dokumentach pisanych, w1368 r. została wymieniona taka nazwa. W 1590 roku została zbudowana tu kaplica ewangelicka. Wiadomo, że Pobierowo w przeszłości stanowiło własność Kleistów (Kleszczy), starego Pomorskiego rodu, którego członkowie zajmowali wysokie stanowiska na dworze książąt Gryfitów i w życiu publicznym na Pomorzu, o czym świadczy fakt, że komandor suchańskich joannitów, Tessen Kleist, występował jako świadek w układzie podpisanym w 1493 r. w Pyrzycach, a dotyczący kwestii dziedziczenia władzy na Pomorzu Szczecińskim.
Ten sam Tessen Kleist był towarzyszem Bogusława X w jego pielgrzymce do Ziemi Świętej od grudnia 1496 do kwietnia 1498roku. Natomiast Jerzy Kleist, który był kanclerzem książęcym, pozostał w kraju, aby pomagać księżnej Annie (Jagiellonce, żonie Bogusława X) w sprawowaniu władzy książęcej na Pomorzu. Jeszcze w 1628 r., Pobierowo należalo do rodziny |
Kleist. 10 sierpnia 1628 r. wdowa po kapitanie Antonie Kleist, Juliane Elisabeth z domu Koller, sprzedała posiadłość podporucznikowi Kasparowi v. Paris. W kilka lat później majątek wrócił ponownie do pierwszych właścicieli, gdyż Johan Joachim v. Kleist odkupił go za kwotę 8.000 talarów. Pozostało w rękach tej rodziny do 1772r, kiedy to w Berlinie umarł hotelarz Ludwig Leopold Georg von Kleist. Jego matka sprzedała później Pobierowo staroście Kleist, następnie po kilku latach na krótko Pobierowo przejęła inna osoba, od której powróciło w ręce von Kleista. W 1789r dzierżawcą Pobierowa został Daniel Rickman.
W 1801 r. rotmistrz Otto Joachim v. Kleist odstąpił za cenę 781 talarów, 18 groszy, 48 korców żyta i 10 sztuk dobrych gęsi Dawidowi Wernkaufowi, wiatrak należący do wsi. Następnie w 1803 r. pozostały majątek przekazał na własność dziedziczną mieszczaninowi Danielowi Godfredowi Rickmanowi za kwotę 22 tysiące talarów. Przekazanie zostało |
zaakceptowane przez króla pruskiego 10 czerwca 1802r. Pobierowo nie miało kościoła lecz tylko kaplicę z małą wieżą i dzwonami, zbudowaną przez Ewalda von Kleista w drugiej połowie szesnastego wieku, kilka lat przed pierwszym spisem parafialnym. Półtora wieku później zaprzestano tam odprawiania mszy. Dopiero w 1806 roku do Pobierowa zaczął przyjeżdżać pastor Dewitz z Trzęsacza i we wspomnianej kaplicy wygłaszał kazanie. Duchowny otrzymywał posługę wynagrodzenie w wysokości 9 guldenów. W czasie wojen . napoleońskich w Pobierowie stacjonował oddział wojsk francuskich.
Po śmierci Rickmanna w 1810r. miejscowość przejął jego młodszy syn Carl Davod, którego syn Hugo było ostatnim posiadaczem Pobierowa z tej rodziny. W 1849 r. mieszkał tutaj wnuk nabywcy Herman Rickman, w którego rodzinie majątek pozostawał przez 66 lat. Daniel Rickman przeniósł czterech mieszkających w Pobierowie wieśniaków na |
nowe miejsce, gdzie kazał wybudować dla nich mieszkalne domy. W ten sposób powstało Małe Pobierowo, w odróżnieniu od starej wsi zwanej od tego czasu Pobierowem Dużym. W roku 1896 Pobierowo Duże zostało odkupione przez Roberta Krause.
W miarę upływu czasu wzrastała liczba mieszkańców tej osady, pod koniec XIX wieku było tu ich 23 oraz 5 właścicieli ziemskich. W drugiej połowie XIXw. Pobierowo, podobnie jak inne okoliczne wioski zaczęła tracić swój rolniczy charakter, a to na skutek tego, że ziemia uprawna była zasypywana piaskiem z brzegu morskiego. O ile w roku 1886 w księgach ziemskich zarejestrowanych jest kilkudziesięciu rolników, to na początku ubiegłego obecnego stulecia zaledwie trzech. W maju 1939. r. zamieszkiwało 376 osób przy 111 ogniskach domowych.